Pokoje Gościnne
Murzasichle
Władysława i Stanisław Budzowie

Murzasichle

Murzasichle to miejscowość położona na blisko 1000 m n.p.m w gminie Poronin. Do Zakopanego jest około 10 km przez Cyrhle lub Poronin. Jej początki sięgają XVI/XVII wieku.

Skąd nazwa Murzasichle?

Istnieją dwie wersje podań skąd wywodzi się nazwa Murzasichle.

I podanie

Podanie to głosi, że mniej więcej 400 lat temu przybył w te tereny niejaki Łukasz Sądelski. Szukał schronienia przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Z pomocą swoich 4 synów zbudował "dom z pnioka", co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków, ściętych z pomocą siekiery i piły. Szpary między okrąglakami uszyli mchem leśnym (obecnie szpary upycha się wiórami z drewna i formuje ładne wzory). On i jego synowie byli ludźmi dobrze zbudowanymi, wysokiego wzrostu i niebywałej siły, i stąd okoliczni górale zwali ich "sichłą", od słowa siła (z tego też powodu nazwę czyta się tak jak siła a nie przez s-i). Łukasz swoich synów Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko tak często spotykane w Murzasichlu - Łukaszczyk. W okolicy dzisiejszego Muru (koło dzisiejszej Stasikówki) było kilka domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Nazwa Mur wywodzi się ze słowa oznaczającego śmierć - mór, pomór. Na skutek epidemii pomarli tam wszyscy ludzie. Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób : Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Sichła otrzymała nazwę dzisiejszą - Murzasichle (czyt. Mur-za-si-chle).

II podanie

To podanie głosi iż nazwa Murzasichle wywodzi się od niejakiego Tatara Murzy. Według tego nazwa Murzasichle dzieliłaby się na trzy części: Mur - za - sichle. Mur - to dawna nazwa wsi (patrz wyżej), "sichła" oznacza według jednych źródeł podmokły las, według innych: mgły czy opary siedzące w dolinie lub nad bagnami, torfowiskami itp. Rzeczywiście wzdłuż ulicy Sądelskiej możemy pod lasem napotkać tereny podmokłe. Tutaj rodzi się jeszcze jedna teoria dotycząca nazwy: Mur za sichłą, czyli miejscowość Mur położona za bagnami. Cała nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo rozprzestrzeniało się w XV - XVII wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw, dzisiaj niezrozumiałych dla nas. A zatem Murzasichle, to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. Ponadto Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy.

Kościół w Murzasichlu

Kościół w Murzasichlu został zbudowany przeszło 50 lat temu. Wg. opowiadań mojego taty, który wówczas był chłopcem, kościół był stawiany w konspiracji - ówczesne władze nie chciały się zgodzić na budowę kościoła. Ciekawa historia wiąże się z krzyżem znajdującym się na belce tęczowej (nad ołtarzem głównym). Otóż o jego wykonanie został poproszony Władysław Łukaszczyk, miejscowy rzeźbiarz. Zażądał on pieniędzy za wykonanie krzyża. Jednak w nocy przyśnił mu się sam Pan Jezus. Po tym wydarzeniu ofiarował krzyż do kościoła. Za kadencji proboszcza Zdzisława Balona kościół z datków oraz z dochodu z festynów został rozbudowany o podziemia, w których znajduje się kaplica i ogrzewanie. Rozpoczęte wówczas festyny stały się poniekąd tradycją i po dziś dzień są organizowane we wakacje i czasami na 1 maja. Co roku są wystawiane jasełka z udziałem zespołu regionalnego działającego w Murzasichlu w specjalnie zbudowanej szopce przy kościele. Podczas Pasterki oraz w niektóre Msze niedzielne można usłyszeć śpiew i muzykę góralską. Podczas oglądania pięknego drewnianego kościoła warto zwrócić uwagę na górę - stoją tam postacie królów, a także na pięknie rzeźbione nawy boczne, czy drogę krzyżową malowaną farbami olejnymi na szkle (po dziś dzień w Murzasichlu maluje się na szkle). Również ławy mają wzory charakterystyczne dla góralskiego wzornictwa.

Msze

W niedzielę i święta: 8:00, 11:00, 17:00
W tygodniu: 18:00 lub 7:00


Wyciągi narciarskie

W Murzasichlu znajduje się 6 wyciągów orczykowych na ulicy Budzowej i Sądelskiej. Kompleks Narciarski Murzasichle posiada trzy wyciągi o różnicy wzniesień ok.38m i długości trasy 300-350m. Pozostałe trzy stoki o różnicy wzniesień ok. 35 - 48m, mają długość 240-300m. Przepustowość wyciągów wynosi ok. 3400 osób na godzinę. Trasy są dość proste przeznaczone dla osób początkujących i uczących się jazdy na nartach. Stoki są sztucznie śnieżone i oświetlone, przygotowywane ratrakiem. Przy wyciągach można skorzystać ze ski-serwisu, wypożyczalni sprzętu narciarskiego i sanek. Obok ośrodka wydzielony jest bezpieczny teren do saneczkowania oraz na jednym z kompleksów można pojeździć na pontonach po specjalnie przygotowanej trasie. Przy stokach można skorzystać ze szkoły narciarskiej.

Gastronomia

W Murzasichlu znajduje się kilka restauracji góralskich: karczma "U Studniara", karczma "Harnaś", restauracja "Koliba", karczma "U Wdowca" oraz pizzeria włoska "La Chalette". Warto również wspomnieć o Izbie Regionalnej Anny i Adama Gąsienicy - po wcześniejszym umówieniu się można posłuchać o historii Murzasichla oraz zobaczyć archiwa Murzasichla, takie jak zdjęcie Dziadka Polaka, tradycyjne stroje góralskiej, stare drewniane narty i wiele innych.

Komunikacja

Do Murzasichla można dostać się prywatnymi liniami kursującymi na ulicę Sądelską i Budzową (przez Majerczykówkę) z dworca PKS.